BalticSatApps stworzył solidną podstawę dla działań programu Copernicus w regionie Morza Bałtyckiego

Post on 2021-01-15

Trzyletni projekt BalticSatApps - skupiający się na opracowywaniu nowatorskich innowacji wykorzystujących dane z obserwacji Ziemi (EO) z unijnego programu Copernicus - zbliża się do końca. Oprócz wydarzeń, które zorganizował, w ramach projektu przygotowano wytyczne i materiały, które mają pomóc także innym podmiotom w prowadzeniu działań innowacyjnych koncentrujących się na EO. Strona BalticSatApps.eu będzie głównym kanałem udostępniania wyników projektu.

 

Od dostępu do danych EO po komercjalizację usług opartych na EO - zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami wypracowanymi w ramach projektu!

 

Dostęp do danych pochodzących z obserwacji Ziemi i jak z nich korzystać

BalticSatApps starał się namacalnie wykorzystać możliwości, jakie oferują dane EO, i obniżyć próg wykorzystania danych w praktyce poprzez różne działania związane z przyjmowaniem danych przez użytkowników.

 

 • Profile krajów na runky Obserwacji Ziemii (EO)
 • BalticSatApps Copernicus Interface (rosyjski interfejs dla danych programu Copernicus)
 • Data2Information Kit
 • Katalog innowacyjnych usług obserwacji Ziemi

Więcej o materiałach czytaj na: https://bit.ly/3qJkwq6

 

Promowanie innowacji w usługach opartych na obserwacji Ziemi

 

BalticSatApps prowadził działania w zakresie generowania innowacji, które miały na celu stworzenie nowych usług i nowych firm działających w obszarach Obserwacji Ziemii (EO). Działania te miały charakter innowacyjnych konkursów i hackathonów.

 

 • Cook-book dotyczący organizacji hackathonów w tematyce przetwarzania zdjeć satelitarnych i iteracyjnego opracowywania pomysłów na usługi wykorzystujące obserwacje Ziemii

 

Przeczytaj więcej i uzyskaj dostęp do tego materiał: https://bit.ly/3m5WTEX 

 

Komercjalizacja usług opartych na obserwacji Ziemi

 

Działania komercjalizacyjne składały się z trzech głównych części: szkolenia personelu uczestniczących parków naukowo-technologicznych, zorganizowania dwóch rund pilotażowego programu akceleracyjnego oraz zebrania doświadczeń w bazie wiedzy.

 

 • Program akceleracji BalticSatApps w obserwacji Ziemi
 • Kluczowe wymagania dotyczące kompetencji personelu inkubatora i środki poprawy kompetencji potrzebne do skutecznego prowadzenia akceleratora dla zespołów obserwacji Ziemi
 • Baza wiedzy

 

Przeczytaj więcej i uzyskaj dostęp do tych materiałów: https://bit.ly/37QxUjB

 

Projekt BalticSatApps tworzony był we współpracy z pięcioma krajami z dostępem do morza Bałtyckiego:

 

Estonia: University of Tartu, Tartu Science Park Foundation

Finlandia: Finnish Meteorological Institute, Turku Science Park Ltd, University of Turku (Lead partner)

Polska: Cracow University of Technology – Technology Transfer Centre, Institute of Geodesy and Cartography, Krakow Technology Park

Rosja: Non-commercial Partnership – European-Russian InnoPartnership, St. Petersburg State Unitary Enterprise – St. Petersburg Information and Analytical Centre

Szwecja: Swedish National Space Agency

 

Projekt BalticSatApps był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Program Regionu Morza Bałtyckiego Interreg 2014–2020 oraz Europejski Instrument Sąsiedztwa / wsparcie finansowe Federacji Rosyjskiej.

 

www.balticsatapps.eu
 

IMPORTANT INFORMATION

O PROJEKCIE

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano niesamowitych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Dane z satelitów dostępne są w systemie Copernicus i w połączeniu z innymi źródłami tworzą nowe okazje dla biznesu. BalticSatApps jest międzynarodowym projektem INTERREG, wspierającym rozwój i wykorzystanie technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich.

Politechnika Krakowska, Krakowski Park Technologiczny oraz Instytut Geodezji i Kartografii wraz z krajami regionu Morza Bałtyckiego (Finlandia, Szwecja, Estonia, Rosja) rozpoczęły prace nad nowym projektem BalticSatApps. Celem projektu BalticSatApps jest przyspieszenie wprowadzania na rynek usług opartych o dostęp i przetwarzanie danych satelitarnych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez wykorzystanie potrzeb i wyzwań społecznych oraz akceleracji nowych startupów. Rezultatem tego projektu będzie udoskonalenie wiedzy oraz dostępu do danych, dostarczonych przez program Copernicus, a także zwiększenie świadomości, popytu i innowacyjności w obszarze danych satelitarnych.

Międzynarodowa witryna projektu: balticastapps.eu

HARMONOGRAM

ROZPOCZĘCIE PROGRAMU

 • Space Business Model Workshops - kwiecień 2018
 • Space Business Day - maj 2018
 • Hackathon Spac-Tech do I edycji - maj 2018
 • Rekrutacja do Programu Akceleracyjnego - październik/listopad 2018
 • Warsztaty na krakowskich uczelniach - 19 października 2018
 • CopernicusHERO - Hackathon Copernicus (pierwszy oficjalny hackathon przetwarzania danych satelitarnych) - 9 listopada 2018
 • Start I programu akcelarycjnego - 22 listopada 2018
 • Zakończenie I programu Demo Day - marzec/kwiecień 2019
 • Hackathon Spac-Tech do II edycji - kwiecień 2019
 • SpaceTech Business Model Workshops - maj 2019
 • Start II programu akcelarycjnego - sierpień 2019
 • Space Business Day - listopad 2019
 • Zakończenie II programu Demo Day - listopad 2019

ZAKOŃCZENIE PROGRAMU