Trzyletni projekt BalticSatApps - skupiający się na opracowywaniu nowatorskich innowacji wykorzystujących dane z obserwacji Ziemi (EO) z unijnego programu Copernicus - zbliża się do końca. Oprócz wydarzeń, które zorganizował, w ramach projektu przygotowano wytyczne i materiały, które mają pomóc także innym podmiotom w prowadzeniu działań innowacyjnych koncentrujących się na EO. Strona BalticSatApps.eu będzie głównym kanałem udostępniania wyników projektu.
Od dostępu do danych EO po komercjalizację usług opartych na EO - zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami wypracowanymi w ramach projektu!
Dostęp do danych pochodzących z obserwacji Ziemi i jak z nich korzystać
BalticSatApps starał się namacalnie wykorzystać możliwości, jakie oferują dane EO, i obniżyć próg wykorzystania danych w praktyce poprzez różne działania związane z przyjmowaniem danych przez użytkowników.
Więcej o materiałach czytaj na: https://bit.ly/3qJkwq6
Promowanie innowacji w usługach opartych na obserwacji Ziemi
BalticSatApps prowadził działania w zakresie generowania innowacji, które miały na celu stworzenie nowych usług i nowych firm działających w obszarach Obserwacji Ziemii (EO). Działania te miały charakter innowacyjnych konkursów i hackathonów.
Przeczytaj więcej i uzyskaj dostęp do tego materiał: https://bit.ly/3m5WTEX
Komercjalizacja usług opartych na obserwacji Ziemi
Działania komercjalizacyjne składały się z trzech głównych części: szkolenia personelu uczestniczących parków naukowo-technologicznych, zorganizowania dwóch rund pilotażowego programu akceleracyjnego oraz zebrania doświadczeń w bazie wiedzy.
Przeczytaj więcej i uzyskaj dostęp do tych materiałów: https://bit.ly/37QxUjB
Projekt BalticSatApps tworzony był we współpracy z pięcioma krajami z dostępem do morza Bałtyckiego:
Estonia: University of Tartu, Tartu Science Park Foundation
Finlandia: Finnish Meteorological Institute, Turku Science Park Ltd, University of Turku (Lead partner)
Polska: Cracow University of Technology – Technology Transfer Centre, Institute of Geodesy and Cartography, Krakow Technology Park
Rosja: Non-commercial Partnership – European-Russian InnoPartnership, St. Petersburg State Unitary Enterprise – St. Petersburg Information and Analytical Centre
Szwecja: Swedish National Space Agency
Projekt BalticSatApps był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Program Regionu Morza Bałtyckiego Interreg 2014–2020 oraz Europejski Instrument Sąsiedztwa / wsparcie finansowe Federacji Rosyjskiej.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano niesamowitych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Dane z satelitów dostępne są w systemie Copernicus i w połączeniu z innymi źródłami tworzą nowe okazje dla biznesu. BalticSatApps jest międzynarodowym projektem INTERREG, wspierającym rozwój i wykorzystanie technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich.
Politechnika Krakowska, Krakowski Park Technologiczny oraz Instytut Geodezji i Kartografii wraz z krajami regionu Morza Bałtyckiego (Finlandia, Szwecja, Estonia, Rosja) rozpoczęły prace nad nowym projektem BalticSatApps. Celem projektu BalticSatApps jest przyspieszenie wprowadzania na rynek usług opartych o dostęp i przetwarzanie danych satelitarnych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez wykorzystanie potrzeb i wyzwań społecznych oraz akceleracji nowych startupów. Rezultatem tego projektu będzie udoskonalenie wiedzy oraz dostępu do danych, dostarczonych przez program Copernicus, a także zwiększenie świadomości, popytu i innowacyjności w obszarze danych satelitarnych.
Międzynarodowa witryna projektu: balticastapps.eu
ROZPOCZĘCIE PROGRAMU
ZAKOŃCZENIE PROGRAMU